Olam fórum

Fórum o judaismu a židovství.
Právě je stř prosinec 12, 2018 5:54 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Festival Týden židovské kultury
PříspěvekNapsal: ned červenec 20, 2008 6:56 pm 

Festival začíná již za týden!
Aktuální program naleznete na adrese www.olam.cz/festival/index08.html
Více o festivalu na adrese www.olam.cz/festival včetně reportáží z minulých ročníků.
Dále naleznete i informace o mezinárodní brigádě dobrovolmíků, která proběhne zároveň s festivalem.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Festival Týden židovské kultury
PříspěvekNapsal: pát srpen 01, 2008 11:34 pm 

Právě jsem se vrátil (pátek 1.8.) z Holešova z festivalu židovské kultury a musím se podělit o své zážitky.
Po vystoupení vynikající hudební skupiny v Šachově synagoze následoval šok srovnatelný s pádem do ledové vody Punkvy. V programu prezentovaná židovská škola od které jsem očekával to co bylo napsáno v programu, tj. diskuze nad židovstvím, mystikou atd. se „zvrhla“ v monolog kde 99 % času zabrala samochvála tří pánů u mikrofonu, kdy zvláště pan uprostřed v klobouku, tuším, že pan Jiří skutečně „exceloval“. Paranoidní vidění světa par excellence. Do programu úvodního dne byl podle pánů propašován zakuklený křesťan, propagační CD k festivalu natočily antisemité, jejich názory např., že lidé odchází od judaismu ke křesťanství pouze ze zištných důvodů ( docela by mě zajímal zištný důvod hlavního římského rabína Zolliho, který konvertoval od judaismu ke křesťanství v 65 letech po UKONČENÍ 2. sv. války) nebo názor, že židé se od křesťanů nemají co učit skutečně uzemnil. Jsem v rozpacích když si uvědomím, že festival je sponzorován Ministerstvem kultury a zaštítěn spoustou významných politiků. Utrácení peněz daňových poplatníků ( z 90 % ateistů) na propagaci takových názorů? No nevím. Příště prosím, dělejte své diskuze pro pečlivě vybranou uzavřenou společnost. Pro liberální lidi „zvenku“ je to šok.
Není nad osobní zkušenost, po dnešní návštěvě musím konstatovat, že mezináboženskému dialogu děláte mědvědí službu.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Festival Týden židovské kultury
PříspěvekNapsal: ned srpen 03, 2008 6:23 am 

Pokud hodláte svými výpady zamořit všechna fóra v republice, asi to něco vypovídá... Ale klidně vám svoji odpověď zopakuji..
Radek píše:
Jsem docela šokován....

Mě zase docela šokoval tento váš příspěvek. To, že se někdy naplánovaná veřejná diskuze tak docela nepovede není jenom vinou pořadatelů, ale také a zejména diskutujících. Proč jste se do ní tedy nezapojil a nesdělil svoje připomínky na místě? To, co jste napsal na Eretz nemá daleko od pomluvy...
Pokud jde o toho černého zpěváka, vše bylo na místě vysvětleno. To, že při organizování tolika pořadů dojde k nesrovnalostem není snad důvod k takovým výpadům..
Radek píše:
propagační CD k festivalu natočily antisemité

Toto snad nemyslíte vážně.. Je přece nad slunce jasné, že tady šlo o útok směrovaný na nás, na židy obecně a na podstatu demokracie vůbec. Má snad tato Vaše věta znamenat, že jsme ta antisemitská cédéčka natočili my?

Ze zbytku Vašeho příspěvku je jasné, že jsou lidé, pro které opravdu mezináboženský dialog vytvářet nemá smysl a že se od nich opravdu dá naučit jen to, že pokud někdo porozumět nechce tak neporozumí, ani kdybychom se rozkrájeli..

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned srpen 03, 2008 4:00 pm 

Marcelo, hlásil jsem se o slovo dvakrát, ale asi jsem nebyl dobře vidět. Jestli jsem se svým příspěvkem někoho dotkl tak se omlouvám, v žádném případě nechci šířit negativní emoce.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned srpen 03, 2008 4:10 pm 

Ano.. to se taky může stát. Jsou místa a situace, kdy se dialog prostě nepovede.. Kritické připomínky jsou samozřejmě vítány, ale ten Váš příspěvek na Eretz vyzněl tak trochu urážlivě.
Napsat, že"propagační CD k festivalu natočily antisemité" je opravdu trochu rýpavé, nezdá se Vám? Může to vypadat, že jsme tak trochu přecilivělí.. A my jsme opravdu na toto přecitlivělí.
Máme k tomu důvod.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srpen 04, 2008 3:35 pm 

Nám se festival líbil,i když pan Zapletal to trochu Zapletal :D ,jinak organizátoři perfektní,společnost dobrá,našli jsme spoustu známých a kamaradů.Mira a Eva

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srpen 04, 2008 4:24 pm 

krpi píše:
Nám se festival líbil,i když pan Zapletal to trochu Zapletal :D ,jinak organizátoři perfektní,společnost dobrá,našli jsme spoustu známých a kamaradů.Mira a Eva

No to je opravdu hezké, ale proč tedy první, co jsi udělala, bylo, že jsi kritizovala Olam na celorepublikovém fóru?
Je třeba si uvědomit, co může taková poznámka vyvolat mezi lidmi, kteří situaci v Olamu nemohou znát. Taková kritika pak padá na nás na všechny a zbytečně poškozuje naši pověst.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srpen 04, 2008 6:51 pm 

já jsem nikdyOlam nekritizovala!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srpen 04, 2008 6:58 pm 

krpi píše:
já jsem nikdyOlam nekritizovala!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Eva Daňuková
Nováček

Bojler (popularita): 3
[potlesk] [pískot]

Pohlaví:

židovské svátky Holešov
« kdy: 28. Červenec 2008, 17:50:40 » Citace

--------------------------------------------------------------------------------
Zdravím,nevím kolik z Vás bylo v kině Svět v Holešově 27.7.ve20.00 .Nevím jestli to byla provokace nebo zpívat o Ježíši Kristovi před stovkou židů opravdu nechápu.Jinak super

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srpen 04, 2008 7:04 pm 

a to je kritika?Martin a Jirka taky rikal ze to byl prehmat Zapletala

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srpen 04, 2008 7:08 pm 

Evo, pochop, že tohle si můžeme říct mezi sebou, ale ne mezi veřejností. Tam už taková poznámka opravdu vyzní jako, že jsi hrubě nespokojená s ogranizací festivalu. Chce to jen trochu citu pro zvolená slova a přemýšlet než něco vypustíš na veřejnost. Však si jen přečti, co se na tu tvoji "nevinou" poznámku nalepilo..

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srpen 04, 2008 7:08 pm 

jakym zpusobem jsem to kritizovala??????????????????????????Ja jsem s Olamem a sorganizatory spokojena tak tak nevim o co ti jde?

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon srpen 04, 2008 9:48 pm 

Zkus si uvědomit, že se stále ještě pohybujeme na hranici dvou světů, které se občas jeví jako nesmiřitelné. Že jakákoli zdánlivě bezvýznamná maličkost se může později stát záminkou ke konfliktu nebo nedorozumění.
Eretz.cz není Olam. Lidé co čtou fórum na Eretz nic netuší o tom, kdo je to pan Zapletal a jak Olam funguje. (A ani by to nebylo dobře, kdyby to tušili - to jsou vnitřní věci Olamu a není třeba je ventilovat na veřejnosti.) Když napíšeš do veřejného fóra větu:
"Nevím jestli to byla provokace nebo zpívat o Ježíši Kristovi před stovkou židů opravdu nechápu." - naprostá většina lidí, kteří si ji přečtou, tomu budou rozumět takto: "Jsem nespokojená s tím, jak Olam dělá festival o židovské kultuře."
Je to samozřejmě názor a je legitimní takový názor mít a třeba ho i vyslovit. Ale zaráží mě to u člověka, který tvrdí, že s Olamem sympatizuje a posléze do něj chce i vstoupit. Pokud se chceš stát součástí něčeho, nemůžeš to zároveň jinde veřejně kritizovat. To je divné, vypadá to buď jako záměr nebo neuváženost. Protože u tebe nepředpokládám žádný špatný záměr, myslím, že to bylo jenom hodně nerozvážné.
Už nějakou dobu se pohybuju jak v politice, tak ve světě různých občanských organizací a věř mi, že něco o tom, jak funguje publicita a hlavně negativní publicita tak trochu vím.. Je potřeba slova vážit a používat je s rozmyslem.
Doufám, že už chápeš o co mi jde.

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát srpen 15, 2008 4:55 pm 

Festival byl letos velmi vydařený a i když jsem tam byl poprvé, byl jsem nadšený a mile překvapený. Vzdávám tímto hold organizátorům i účinkujícím fesivalu. Díky festivalu jsem se seznámil s mnoha zajímavými lidmi a konečně fyzicky uviděl kamarády, které jsem znal jen virtuálně.
Doufám proto, že festival bude pokračovat i v příštích letech.

Jelikož se aktivně zabývám mapováním židovských hřbitovů, dovolil jsem si použít text z olam.cz na svých stránkách a zařadil si Holešov do své databáze.
http://zide.vzahrade.net/

Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Omluva a poděkování
PříspěvekNapsal: ned srpen 24, 2008 9:12 am 

V letošním ročníku TŽK v Holešově došlo k politováníhodnému omylu.
Koncert křesťanských spirituálů do programu festivalu židovské kultury opravdu nepatří (bez ohledu na kvalitu samotného uměleckého výkonu).
Návštěvníci festivalu se tím právem mohli cítit dotčeni, stejně jako se oprávněně cítili pobouřeni nekompetentními výroky člena Olamu v dokumentárním filmu o minulém ročníku festivalu.

Sedm předchozích dobrých ročníků holešovského festivalu snad je důkazem, že v Olamu jsou lidé, kteří o židovství něco vědí a nechybí jim úcta, vnímavost a blízký vztah k němu.

Velmi se všem návštěvníkům omlouváme za letošní omyl a děkujeme za vaše negativní ohlasy, vyjádřené na i-netu, neboť jsou pádným argumentem, jak přesvědčit některé naše členy, že pouhá dobrá vůle a chuť "něco udělat"
nemohou nahradit znalosti, cit pro věc a snahu rozumět, bez nichž podobný festival nelze kvalitně realizovat.

Jiří Richter, předseda občanského sdružení OLAM -společnost Judaica

Odpovědět s citací  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]